تاثیر پله گرد و نرده پله گرد در زیبایی دکوراسیون داخلی

نرده پله معمولی

قیمت نرده پله گرد و معمولی

نرده پله گرد


اجزاء تشکیل دهنده پله گرد یا پله اسپیرال :

پله گرد دارای ترکیب واجزای مختلفی می باشد که یکی از مهمترین بخش های آن شاسی فلزی است که جزو بخش های بسیارمهم پله به حساب می آید که در واقع تمام بخش های پله بر روی آن سوارمی شود.به دلیل اینکه تمام وزن روی پله برروی این شاسی خواهد بود، باید حتما جنسی مرغوب و با کیفیت داشته باشد از این رو از فولاد ساخته شده است.لازم به ذکر است که تولید آن حتما ملزم به رعایت نکات ایمنی واستانداردهای تعیین شده می باشد.

این قطعه ی مهم پس از تولید درکارخانه به مکان موردنظر که برای نصب در نظر گرفته شده است منتقل شده و سپس نصب می گردد.

اندازه ی ارتفاع این قطعه ی مهم وکاربردی تقریبا سه تا چهارمتر بوده و با توجه به ارتفاع سقف محلی که برای نصب در نظر گرفته شده است تولید می گردد.

شاسی ها به دو شکل تک محور و دومحور در بازارعرضه می گردند.پس ازنصب شاسی پله حال، قطعات چوبی که برای روکش پله در نظر گرفته شده است روی بخش های مختلف این شاسی مانند سطح، روی آن و زیر پله و پیرامون شاسی قرار داده می شوند.

جابه جایی پله گرد و نرده پله :

یکی ازمواردی که از جانب برخی مشتریان عنوان می شود این است که گاهی تمایل دارند که پله و نرده پله گرد چوبی که قبلا درشرکت ویا در آپارتمان نصب گردیده باز شود و به محل دیگری انتقال داده شود.

متاسفانه پله گرد فلزی و نرده پله دوبلکس به ویژه نرده های چوبی قابلیت جابه جایی ندارند و جا به جایی و باز کردن آن، می تواند منجربه صدمات جدی و شکستن این تاسیسات شود.

تولید نرده های چوبی به شکل قالب هایی معین بوده و سپس به محلی که قرار است نصب شود انتقال داده می شود و در آنجا این نرده ها را که به صورت قطعاتی جدا و تکه تکه است پس از اتصال، نصب و رنگ آمیزی می نمایند.

نصب نرده پله چوبی به وسیله ی مقداری زیادی چسب چوب و میخ انجام می گیرد به همین دلیل در صورت درخواست مشتری مبنی بر باز کردن نرده ها، باید شکسته شود.

این موضوع در مورد پله گرد فلزی نیز صدق می کند.شاید در نگاه اول این طور به نظربرسد که سازه پله را می توان به صورت یکجا نصب و یا جداسازی نمود اما باید بدانید که بین سازه ها و روکش آن ها همچنین در قسمت اتصال به دیواراز پیچ و ابزارهای زیادی استفاده می گردد که این امر، عمل جابه جایی و جداسازی ان را دشوار نموده و از نظراقتصادی نیز به صرفه نمی باشد.

بنابراین دقت در هنگام انتخاب و محل نصب پله گرد اهنی و یا نرده پله دوبلکس نکته ی بسیار مهمی است که مشتریان عزیزباید درنظر داشته باشند.

مزیت های پله گرد در طراحی دکوراسیون داخلی :

به پله هایی که به صورت قوس دایره ای طراحی می گردند پله گرد فلزی گفته می شود و در صورتی که این پله گرد دوبلکس به شکل 360 درجه و چرخشی ساخته شود، پله پیچ نامیده می شود و اگر از زاویه ی بالا به این پله ها نگاه شود، مانند صدف حلزون دیده می شود. به همین دلیل با نام های حلزونی و اسپیرال نیزشناخته می شوند.

یقینا اولین علت مهم درانتخاب پله گرد اهنی یا مارپیچ، جذابیت و تاثیربی نظیرآن در طراحی دکوراسیون داخلی منازل و آپارتمان ها می باشد. حتما شما هم بارها دیده اید که در بیشتر عمارت های مجلل قدیمی وهتل ها و طراحی ساختمان های لوکس از این مدل پله استفاده می شود.

البته اگر از بعد زیبایی شناسی بگذریم و ابعاد دیگرعلت انتخاب پله گرد فلزی یا چوبی و.... را بررسی نماییم در می یابیم که پله گرد دوبلکس به علت طراحی مارپیچ، نسبت به سایر پله ها فضای کمتری را اشغال کرده و این امر برای کسانی که مکان مورد نظرشان دارای متراژمحدود و کمی می باشد بسیار حائز اهمیت است و به این ترتیب برای رفتن به طبقه های بالایی یک ساختمان نیاز به اختصاص حجم زیادی از فضای آپارتمان نمی باشد.Ω

معایب پله گرد :

در کنارمزایای مهم و فواید استفاده از پله گرد فلزی ، استفاده از آن دارای مشکلاتی نیز می باشد که در ادامه به آن اشاره می کنیم :

 • رفت وآمد از پله گرد اهنی به دلیل فضای کمی که اغلب اختصاص داده می شود نسبت به پله های ساده کمی دشوار است.
 • جابه جایی اثاثیه های بزرگ دارای مشکلاتی می باشد
 • رفت و آمد چندین نفر به طورهم زمان در نرده پله گرد فلزی امکان پذیر نیست.
نکات مهم در ساخت نرده پله گرد :

در طراحی دکوراسیون داخلی، گاهی به کارگیری تنها یک نکته ی به ظاهر کوچک وساده، تاثیر بسزایی در نمای یک بنا دارد. نرده پله گرد فلزی یکی از این نکات مهم است که در آپارتمان های دوبلکس و مجلل، به شدت بر زیبایی و جذابیت کار می افزاید.

اولین قدم درساخت نرده پله گرد دوبلکس، توجه به ارتفاع پله ی اول و پله ی آخر می باشد.

سایرمؤلفه های مهم مثل دیوار کنار راه پله ، توجه به پنجره ها و... نیز در ساخت نرده پله گرد مؤثر بوده و می تواند در طراحی دکوراسیون حرفه ای یک آپارتمان کمک کننده باشد.

امروزه با توجه افزایش ساختمان سازی و روی آوردن سرمایه داران به برج سازی و ساخت ساختمان های بلند، توجه به طراحی نرده پله در درجه ی پایین تری قرار گرفته و اغلب دیده می شود که سازندگان ازمتریالی همچون پروفیل و قوطی برای ساخت نرده پله فرفورژه استفاده می نمایند که هرکدام دارای محدودیت های خاص خودشان می باشد.

درعمارت های دوبلکس و یا ساختمان های ویلایی که نرده پله اغلب در میانه ی سالن قرار گرفته است، ظرافت طراحی وزیبایی نرده پله، باعث چندین برابر شدن جذابیت نمای داخل ساختمان می گردد.

نرده پله دارای انواع مختلفی می باشد که عبارتند از:

 • نرده پله لوکس، نرده پله فرفورژه، نرده پله پیچ مدرن که هرکدام در سایز و زاویه های متفاوت تولید و در بازار عرضه شده است.

البته درطراحی نرده پله گرد فلزی ، علاوه بر نوع طراحی، سابقه ی عوامل اجرایی و... خلاقیت دراجرا و نصب نیزاز نکات حائز اهمیت است.

متاسفانه اغلب افرادی که به طراحی انواع نرده پله می پردازند، تنها به جنبه ی ایمنی و حفاظت ازسقوط افراد به پرتگاه توجه می نمایند که البته نکته ی مهمی است اما توجه به بعد زیبایی و جذابیت کاردر کناررعایت استانداردهای لازم، بیشترمورد استقبال و توجه مشتری قرار می گیرد.

نحوه طراحی پله گرد :

برای اینکه پله گرد فلزی و نرده پله فرفورژه به طور دقیق طراحی واجرا گردد، در ابتدا باید اندازه دهانه ی ورودی راه پله گرد، ارتفاع پله و عرض آن به طور دقیق تعیین و محاسبه گردد و سپس با به کارگیری نرم افزارهای ویژه این کار مثل اتوکد و رویت پلان، نقشه ی سه بعدی نرده پله فرفورژه ایجاد می گردد.

برای طراحی نرده پله به خصوص پله پیچ، محاسبه ی دقیق ابعاد دیواره های نرده ، محل پنجره و درب از مهم ترین نکات بوده چرا که در نهایت منجر به ورود و خروج آسان و بدون مشکل در مسیر پله می گردد.

یکی از مؤلفه های مهم در پلان پله فلزی ، ارتفاع پله می باشد.باید توجه داشت که اگر کف نهایی پله هنوز مشخص نشده نمی توان انتظارطراحی درستی را داشت. بنابراین پس از طراحی کف پله، می توان به ساخت نرده پله فرفورژه پرداخت.

گاهی دیده می شود که در برخی موارد پلان پله فلزی ساخته شده اما به دلایلی خاص، کف سازی دچار تغییر می گردد که نتیجه ی این امر، اختلاف ارتفاع پله ی اول و آخربا سایر پله ها است. بنابراین رعایت اصول ذکر شده از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می نماید.

 • نرده پله گرد ورقی :

  نرده ورقی یکی از انواع مدرن نرده است که علاوه بر تاثیرزیادی که بر زیبایی و جلوه ی پله دارد دارای امنیت بالا به خصوص برای عبور و رفت و آمد کودکان است .این نرده ها از ورق هایی با ضخامت 6 و 8 میلی متر و عرض 10 و 20سانتی مترتشکیل می گردد.

 • نرده پله گرد فرفوژه :

  برای طراحی دکوراسیون کلاسیک ازاین مدل نرده استفاده می گردد که جنس آن از آلیاژ آهن و چدن بوده که این امر باعث مقاومت بالای آن گردیده است.

  از کاربردهای اصلی و مهم نرده فرفورژه برای پله گرد فلزی ، این است که فاصله ی بین هندریل و پله را به طور کامل پوشش داده و مانع سقوط افراد از پله می گردد.

 • نرده پله گرد چوب :

  برای طراحی پله داخل منازل، از نرده چوب استفاده می گردد که به دلیل فرم و ظاهرش برای سبک کلاسیک و گوتیک مناسب است.

 • نرده cnc :

  مدل انتخابی و مورد علاقه ی بسیاری از معماران جوان که طرفدار سبک مدرن هستند، نرده cnc شده می باشد.

  جنس آن از ورق بلند آن بوده که دارای ضخامتی به اندازه ی 6میل و 8 میل است و دارای طرح های متنوع و مختلفی می باشد.

 • نرده شیشه ای :

  این نوع نرده اغلب برای ایجاد پله های صاف به کاربرده می شود و برای اجرای پله گرد یا پله پیچ زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد. نرده شیشه برای زیبایی و ایجاد فضایی مدرن در داخل منازل به کار برده می شود.

 • نرده بلند:

  در واقع همان نرده ورقی می باشد، اما تفاوتی که دارد این است که این مدل یک تکه و دارای ارتفاعی بلند بوده و کاربرد استفاده از آن اغلب در فضاهای عمومی است.

چوب مناسب پله گرد دارای چه ویژگی هایی می باشد ؟

چوبی که برای ساخت پله گرد چوبی در نظر گرفته می شود باید علاوه بر استحکام و مقاومت بالا در برابرعبور افراد از روی پله، دارای جذابیت و زیبایی چشمگیر نیز باشد تا به نوعی با دکوراسیون سایر بخش ها هماهنگی و تناسب داشته باشد.

در ادامه دو نمونه از چوب های مناسب برای طراحی پله گرد چوبی را مورد بررسی قرارمی دهیم:

 • چوب گردو :

  این نوع چوب بسیار مقاوم و سخت بوده ودارای رنگ طبیعی بسیار خاص و زیبایی می باشد و به دلیل دوام بالایی که دارد دارای عمر بالایی بوده و می توان از آن در دیزاین نرده پله گرد منازل به مدتی طولانی استفاده نمود. نکته ی جالب این که رنگ طبیعی و تیره ی گردو به راحتی رنگ پذیر است و یا می توانید آن را با همان رنگ زیبا و طبیعی که دارد استفاده نمایید.

  این چوب نیمه سنگین دارای بافتی ریز بوده ودر برابرخمش وکشش و فشار مقاومت خوب و متوسطی دارد و به همین دلیل در مبلمان و آلات موسیقی و اثرهای هنری از آن استفاده می گردد. البته مبلمانی که چوب گردو در آن به کار برده می شود، دارای قیمتی بالا بوده و چوب راش در مقایسه با آن دارای مقاومت بیشتری می باشد.

  کلید روح بخشیدن و گرمی طراحی معماری معاصر، چوب است. در فضایی مینیمالیست که سازه فلزی پله در ذهن بیینده ایجاد میکند کف پله چوبی، حس سرد و بی روح محیط را تعدیل نموده وهماهنگی زیبایی بین رنگ قهوه ای چوب گردو و سفیدی دیوار و سقف ایجاد می گردد.

 • چوب هیکوری (Hickory) :

  یکی ازقوی ترین نوع چوب، چوب درختان هیکوری( گردوی آمریکایی) است که بسیار سنگین بوده ومتخلخل و دارای بافتی ریز می باشد.

  به دلیل مقاومت بالای آن در برابر ضربه وفشار، از آن برای دستگیره ی چکش و تبرو ساخت کابینت استفاده می گردد.

  در معماری مدرن، سازه اصلی پله های دکوراتیو، فلزی بوده اما با توجه به بحث زیبایی شناسی دکوراسیون داخلی و برای هماهنگی آن با سایر بخش ها از پوشش چوب هیکوری استفاده می گردد.

کلام آخر :

درطراحی دکوراسیون داخلی منازل و ساختمان ها ، گاهی توجه به کوچک ترین جزییات منجربه خلق سبکی مدرن و دیدنی می گردد. نکته ی مهم و قابل توجه هماهنگی بین بخش های مختلف می باشد. یکی ازفرصت های مهم تغییر دکوراسیون و تکمیل زیبایی منزلتان، کمک گرفتن از معماران و افراد متخصص طراحی دکوراسیون داخلی برای ساخت نرده پله چوبی، نرده پله فلزی ودوبلکس و یا پله شیشه ای وانواع پله های مدرن است. در نگاه اول شاید نرده پله تنها برای حفاظت و ایمنی پله ها به نظر بیاید اما با نگاه به عکس های بالا به خوبی می توان ایجاد تحول مثبت درزیبایی یک آپارتمان و یا منزل را مشاهده نمود.

برای خرید و استعلام قیمت نرده پله گرد و معمولی می توانید از قسمت تماس با ما ارتباط برقرار کنید .

کلمات کلیدی مرتبط :

نرده پله معمول ، نرده پله گرد ، نرده پله گرد و معمولی ، قیمت نرده پله معمول ، قیمت نرده پله گرد ، قیمت نرده پله گرد و معمولی