کاربرد و مشخصات فنی درب ریلی

مشخصات فنی سیستم درب ریلی

شرکت KABA سوئیس مدل جدیدی از درب ریلی را ارائه کرده است که به طور کامل در سوئیس ساخته می شود.دارای استانداردهایی مخصوص به خود می باشد که به صورت مکرر امتحان پس داده است.برای مثال در اماکن مختلف وهمینطور در فرودگاه های اروپایی مورد آزمایش قرار گرفته است و نتیجه مثبت بوده است.

در ذیل به یک سری از مشخصات مخصوص این فناوری می پردازیم :

کنترل کننده مرکزی :

دارای سیستم مدار الکتریکی است که به طور خودکار وزن هر دربی را ارزیابی می کند و میزان باز شدن درب را از جهت طولی اندازه گیری می کند.این فناوری به قدری دقیق است که حتی میزان ساییدگی و یا اصطکاک را می سنجد.موتور سیستم بر طبق اصول پذیرفته شده در اروپا و از نوعDC می باشد که ولتاژ آن برابر با 24 است.در شرایط معمول به گونه ای طراحی و برنامه ریزی شده است که برای درب های دو قسمتی وزنی حدود 240 کیلوگرم دارد اما شایان ذکر است که قابلیت تحمل تا وزن 200 کیلوگرم را هم دارد.

تجهیزات حرکتی :

غلطک هایی وجود دارند که جنس آن ها ازلاستیک فشرده است و چهار غلطک در هر قسمت(لنگه) از در نصب شده است. برای استحکام بخشیدن به حرکت در از غلطک راهنما استفاده می شود که در بالای درب می باشد و قابلیت تنظیم شدن دارد.این موضوع مانع خارج شدن غلطک از از مسیر خود می شود.

باتری :

این ویژگی بسیار جالب است که حتی در مواقعی که برق ها می روند،این درب ها به دلیل مجهز بودن به باتری مخصوص،می- توانند تا چندین ساعت به کار خود ادامه دهند بدون آن که مشکلی در روند کار پیش آید.

کلید تنظیمات:

وسیله ی تنظیم کنندهD-BEDIX کارکردهای متفاوتی دارد.مثل:قفل،ممنوعیت ورود را برنامه ریزی می کند و یا حالت نیمه و یا دائم بازشو را به صورت اتوماتیک مشخص می کند.

قفل :

دارای قفلی است که از راه دور می توان آن را کنترل کرد.

قابلیت اتصال به شبکهB.M.S. :

فناوری درب ریلی قابلیت های زیادی دارد که از طریق شبکه مخصوص مدیریت می تواند به ساختمان و تمامی سیستم های به کار رفته متصل شود.مثلا دستگاه های هشدار دهنده آتش سوزی و حفاظتی...

محاسن استفاده از درب های ریلی :
 • در مصرف کردن انرژی صرفه جویی بیشتری می شود.
 • جلوه ای زیبا و مدرن دارد.
 • فضای کمتری را اشغال می کند.
 • آمد و شدها به راحتی صورت می گیرد.
 • استفاده از آن بسیار مطمئن است و باعث آرامش خاطر افراد می باشد.
زمینه های کاربرد درب های اتوماتیک :

درب ریلی در مکان های مختلف می تواند استفاده شود. این سیستم را می توان برای ورودی انواع ساختمان ها،پارکینگ ها و همینطور کارخانه ها و خیلی از جاهای دیگر به کار گرفت.درب های ریلی گونه های مختلفی دارند که به طور معمول به صورت خودکار و یا نیمه خودکار و در جنس های شیشه یا فلز هستند.از نمونه های نیمه خودگار می توان به درب پارکینگ ها اشاره کرد که توسط ریموت کنترل می شوند و درب هایی که با سنسور چشمی کار می کنند نوعی از درب های تمام خودکار هستند.دردرب های ریلی اتوماتیک وظیفه ی حرکت دادن درها به عهده ی موتوری است که به آن ها وصل شده است.این درب- ها به صورت های مختلف مثل یک قسمت و یا دو قسمت ساخته می شوند که برای هر نوع فضایی اعم از کوچک و یا پرتردد استفاده می گردد.

کاربردهای دیگر:
 • مکان های خاصی وجود دارند مثل آزمایشگاه ها و ارگان های دولتی و یا نظامی که این درب ها امنیتشان را تامین می کند.
 • آسایش و رفاه را در جاهایی مثل بیمارستان ها و یا پارکینگ ها به همراه می آورد.
 • با این درب ها انرژی بیشتری در فروشگاه ها و یا هتل ها ذخیره می شود.
 • از نظر بهداشتی نیز مهم است مثلا درب های اتوماتیکی که در اتاق های عمل استفاده می شود.
 • روند کارها را سریع تر می کند مانند درب هایی که در جاهای صنعتی هستند.
 • این درب ها جایگزین مناسبی برای نیروی انسانی هستند.