هر آن چیزی که درباره کرکره برقی باید بدانید ( بخش اول)

تاریخچه کرکره اتوماتیک :

بعد از دوران رنسانس و با سرعت گرفتن روند پیشرفت بشر و توجه روز افزون به فناوری های جدید و به ویژه نیاز به امنیت و راحتی باعث نوآوری های بسیاری شد. به همین واسطه طراحان و سازندگان به فکر اتوماتیک کردن درب ها افتاندند .حاصل نوآوری های طراحان با درب اتوماتیک کرکره ای که امروزه با آن ها آشنا هستیم متفاوت بود. میتوان اذعان کرد که کرکره برقی دامروزی و مدرن از سال ۱۹۵۴ میلادی زمانی که لیهیت و دی هورتن آمریکایی اقدام به ساخت درب اتوماتیکی با استفاده از سیستم هیدرولیک کردند به وجود آمد.

با بررسی شواهد می توان اظهار کرد که تاریخچه پیدایش کرکره برقی و درب های اتوماتیک به دوره یونان باستان و رشد علمی در این سرزمین باز می گردد . هرون دانشمندی یونانی بود که در کارنامه اش میتوان شاهد مواردی از قبیل استفاده از نیروی بخار و تجهیزاتی برای بلند کردن اجرام سنگین وزن بود. این مخترع متوجه این نکته شده بود که با استفاده ازحرارت و گرمای آتش معبد، می توان با فشار حاصل از تبخیر آب در ظروف برنجی و پمپاژ آب به ظرفی دیگر وزنه ای را که به وسیله طناب و قرقره به درب معبد متصل است فعال نمود . هرون استفاده از دربهای کرکره ای را برای تمام شهر مطرح کرده بود.

پس ازسپری شدن دوران رنسانس و با افزایش سرعت پیشرفت بشر؛ به ویژه در زمینه های علمی، ورود مستقیم علم به زندگی بشر، تغییر دیدگاه بشر به تکنولوژی و فناوری های جدید؛ نیاز به امنیت و راحت تر شدن شرایط زندگی سبب نوآوری های زیادی شد. در این میان طراحان نیز به فکر اتوماتیک کردن درب ها همانند کرکره برقی افتاندند . تلاش های دانشمندان و طراحان نتایجی را به همراه داشت که البته با چیزی که امروز به عنوان درب اتوماتیک کرکره ای می شناسیم تفاوت های بسیاری دارد.

میتوان اذعان داشت که کرکره اتوماتیک های امروزی و مدرن از سال ۱۹۵۴ میلادی وقتی که لیهیت و دی هورتن آمریکایی اقدام به ساخت درب اتوماتیکی با استفاده از سیستم هیدرولیک کردند به وجود آمد.

در همان دوران (در دهه ۷۰ میلادی) دانش آموزی ازایالت اوهایو آمریکا، از این تکنولوژی برای ساخت درب اتوماتیک و کرکره اتوماتیک استفاده کرد، او موفق شد با آگهی در یکی از روزنامه های ایالت اوهایو و فروش چندین دستگاه درب اتوماتیک اولین شرکت تخصصی درب اتوماتیک و امنیت کرکره برقی را به وجود آورد. درب اتوماتیک لولایی نیز در در همین سال ها به در خواست یک معلول جسمی از یک مهندس مکانیک برای اتوماتیک کردن درب آپارتمانش اختراع شد. او با استفاده از یک بازوی هیدرولیکی ساده توانست این کار را انجام دهد.

امروزه این تاکتیک برای درب اتوماتیک کرکره ای استفاده قرار می شود .ایرادی که به سیستم هیدرولیک وارد است هزینه بسیار زیاد برای ساخت و نگهداری آن بود که درب اتوماتیک کرکره ای را در بین کالاهای لوکس قرار می داد. شاید بتوان عنوان کرد که در این سال ها درکشور ایران نیر به تازگی تازه استفاده از کرکره های سنتی بر روی بورس بود و تقاضای فراوانی در بازار داشت .

با افزایش استفاده از موتورهای الکترومکانیک این فناوری در درب اتوماتیک کرکره ای همچنین کرکره برقی مورد استفاده قرار گرفت و موجب پیشرفت روز افزون آن و تبدیل شدن درب اتوماتیک کرکره ای به یک صنعت شد تا جایی که این روز ها درب اتوماتیک کرکره ای یکی از الزامات مهم زندگی شهری می باشد . کرکره اتوماتیک به عنوان یک نوع جدید از کرکره های برقی شناخته میشود، که به وسیله موتورهای ویژه ای عمل پایین و بالا رفتن کرکره را کنترل می کند .