درب ریلی اتوماتیک

درب ریلی اتوماتیک جزو درب های صنعتی بسیار رایج است که برای ایجاد امنیت بالا و حفظ امنیت از آن استفاده می‌شود و در خیلی از ساخت و سازها به کار می‌رود. درب ریلی قابلیت تبدیل شدن به درب هوشمند را نیز دارد. درب ریلی دارای دو نوع است: درب ریلی پارکینگی و درب ریلی شیشه ای. یکی از مزایای بسیار خوب این درب ها سرعت بالای آن هاست اما در مواردی مثل داشتن سنسور و یا وجود مانع سرعت آن مقداری کم می‌شود.

در چه مواردی از درب ریلی اتوماتیک استفاده می‌شود؟

از درب ریلی اتوماتیک تقریباً در هر مکان و در هر شرایطی می‌توان استفاده کرد اما معمولاً از این درب برای نصب در پارکینگ خانه ها، ورودی و خروجی فروشگاه ها، ورودی سوله ها و کارخانه ها استفاده می‌شود. می‌توان درب ریلی ساده با نصب یک موتور به درب ریلی اتوماتیک تبدیل کرد.

از درب ریلی حال چه ساده باشد و چه اتوماتیک معمولاً برای پارکینگ هایی که فضای محدودی دارند استفاده می‌شود. نکته ی قابل توجه این است که برای نصب درب ریلی به یک فضای مناسب در اطراف درب نیاز است تا این درب امکان حرکت ریلی به اطراف را داشته باشد و بتواند به راحتی باز و بسته شود.

مزایا و ویژگی های درب ریلی:
  • بالا بردن امنیت
  • امکان رفت و آمد نامحدود
  • کارایی آسان در باز و بسته شدن درب ریلی الکترو حفاظ به وسیله ی ریموت کنترل یا تلفن همراه و غیره
  • قابلیت نصب و استفاده بر روی درب های سنگین
  • قابلیت نصب یک باطری برای ذخیره انرژی و استفاده ی آسان از درب زمان قطع شدن برق
  • کنترل و کم شدن سرعت هنگام برخورد با یک مانع
  • داشتن قدرت بالا
  • ایجاد سر و صدای خیلی کم
  • برخورداری از سرعت بالا
با انواع درب ریلی آشنا شوید:

درب ریلی به دو دسته تقسیم می‌شود که عبارت اند از:

درب ریلی تک لنگه:

درب ریلی تک لنگه به این دلیل که به طرف چپ و راست باز و بسته می‌شود احتیاج به یک فضای مناسب و کافی در اطراف خودش دارد تا بتواند کارایی خوبی داشته باشد.

درب ریلی دو لنگه:

درب ریلی دو لنگه معمولاً برای استفاده در فضاهای بزرگ کاربرد دارد چون برای باز و بسته شدن نیاز به فضای زیادی دارد به همین دلیل بیشتر در جاهایی که حیاط دار هستند استفاده می‌شود.

موتور الکتریکی:

برای اینکه درب ریلی بتواند به صورت خودکار باز و بسته شود نیاز به یک موتور دارد که معمولاً از موتور تک فاز برای آن استفاده می‌شود. برای درب ریلی دو لنگه از دو موتور استفاده می‌کنند اما برای سایر درب ها همان یک موتور کافی است. برای جلوگیری از خراب شدن موتور و داغ نشدن بیش از حد آن که باعث آسیب رساندن به موتور می‌شود باید از باز و بسته کردن مستمر درب ها خودداری کنید.

درب ریلی چگونه نصب می‌شود؟

روش های مختلفی برای نصب درب ریلی وجود دارد که کارکردهای مشابهی دارند. اما لازم است بدانید قیمت درب ریلی بر اساس وزن و سایز آن تعیین می‌شود بنابراین دارای قیمت های متفاوتی است. مثلاً درب ریلی مورد استفاده در ساختمان های مسکونی کوچک تر هستند به همین دلیل وزن کمتری دارند و همین امر باعث می‌شود قیمت آن نسبت به درب ریلی های دیگر کمتر باشد. هم چنین این درب ها به موتور پرقدرت نیازی ندارند. درب ریلی مورد استفاده در کارخانه ها به دلیل اینکه بزرگتر و سنگین تر هستند قیمت بالاتری درند و برای کار کردن به موتور پرقدرت نیازمند هستند.

در حال حاضر استفاده از درب ریلی اتوماتیک به دلیل ویژگی های بسیار خوبی که دارد از محبوبیت زیادی برخوردار است و استفاده از آن رواج پیدا کرده است.