ترفندهای کاهش صدای کرکره برقی

با توجه به اینکه در کرکره برقی قطعات فلزی و مکانیکی در حال کار کردن هستند و با یکدیگر برخورد فیزیکی دارند پس ایجاد سر و صدا به هنگام به کار افتادن آن طبیعی بوده اما گاهی وقتا این صداها بیشتر از حد معمول گوش خراش و غیر قابل تحمل می شوند که در این مقاله قصد داریم به بررسی عوامل ایجاد کننده این صداها و ترفندهای رفع آنها بپردازیم.

صداهای غیر طبیعی مانند تق تق شدید، خراشیدن ناخن بر روی آهن آلات و وسایل این چنینی و یا صداهای وحشتناک مانند صدای حیوانات در فیلم های ترسناک و نالیدن حیوانات، هرکدام ناشی از یک عامل بوده که با بررسی آنها تاحدودی توسط خود شخص قابل برطرف کردن می باشد مگر در مواردی که احتیاج به تکنیسین های این امور و یا تعویض کلی قطعه باشد.

صداهای تق تق که مانند قولنج شکستن می باشد می تواند در صورت عواملی چون خوب نبودن جنس مواد اولیه استفاده شده در ساخت کرکره و یا نادرست بودن فرم و قالب اولیه تیغه ها باشد.در صورتیکه به هنگام جمع شدن کرکره صدای ایجاد شده رفته رفته کاهش یابد میتوان گفت که این صدا ناشی از همان عامل مربوط به فرم و قالب تیغه ها است. اما گاهی وقتا هم گرد وغبار موجود بر روی تیغه ها می تواند صداهای این چنینی ایجاد کند.

در چنین مواردی برای رفع این گونه صدا میتوان از روش های زیر استفاده کرد:

  • شستن تیغه ها و همینطور شستن محل اتصال تیغه ها به یکدیگر با آب و مواد شوینده
  • کاهش مقدار حرکت کردن تیغه ها با زیاد کردن رول کرکره و قطر شفت
  • برای راحت و بهتر چرخیدن تیغه ها می توان در بین آنها از غضروف های آلومینیومی استفاده کرد

در صورتی که هیچ یک از موارد بالا موثر و مفید واقع نشد، در نهایت باید تیغه ها را با یک جنس بهتر تعویض کرد.

صدایی مانند خراشیدن ناخن بر روی آهن آلات در بیشتر مواقع به دلیل گیر کردن تیغه ها به ریل آن می باشد که اگر حتما مشکل کرکره این مورد باشد تیغه ها در زمانی که به ریل گیر می کنند حرکتشان آرام شده و بعد از آنکه از آن ناحیه و گیر عبور کردند به یکباره چرخش تیغه ها تند شده و سرعت کرکره بالا می رود.

برای رفع این عامل باید به دو نکته توجه کرد:

  • اگر تیغه ها در اثر ساییده شدن و گیر کردن آسیب دیده اند باید در جهت تعویض آنها اقدام کرد
  • کمک گرفتن از تکنیسین های امور کرکره برای رفع ایراد

و اما در مورد صدایی که همانند حیوانات وحشی در فیلم های ترسناک است که در اثر وارد آمدن آسیب به گیربکس موجود در موتور کرکره می باشد. در صورتی که مشکل کرکره مربوط به گیربکس باشد در تمام مدتی که کرکره در حال باز یا بسته شدن است صداهای آن شنیده می شود و به هیچ عنوان کم و زیاد یا قطع نمی شود. اگر به همچین مشکلی برخوردید باید در جهت تعمیر توسط تکنیسین یا تعویض کلی گیربکس اقدام کنید.