انواع درب ریلی و کاربرد آن ها

از جمله درب های خاص و مدرن که زیبایی بی نظیری دارد و حس خوبی را به محیط القا میکند؛ میتوان به درب ریلی یا همان درب کشویی اشاره کرد. از مزایای این دربها به کاربردی بودن آنها میتوان اشاره نمود. به طوری که در فضاهای مختلف همانند مکان های اداری، تجاری و مسکونی کاربرد دارند و از آن ها درب پارکینگ، درب حمام شیشه ای و یا به عنوان درب داخلی، درب پاسیو، درب کمد و دربهای ریلی پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرند.

در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با انواع متنوع طرح ها و مدل های درب کشویی و جنس آنان آشنا کنیم .

درب های ریلی تنوع بسیاری در طراحی و ساخت دارند از رایج ترین و محبوب ترین انواع آن ها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

درب کشویی Bypass :

در بین درب های موجود کاربردی ترین نوع درب ریلی، درب های Bypass هستند که برای فضاهای کوچک بهترین انتخاب هستند، چرا که این درب ها هیچ نیازی به فضای بازشونده ندارد. سیستم عملکرد این درب به گونه ای است که با حرکت از طریق ریل بالا و پایین و ریلی به سمت چپ و یا راست، به راحتی باز و بسته می شود. برای نصب و اجرای این درب نیاز به فضای عرضی است تا درب روی ریل قرار گیرد.

درب های کشویی Pocket :

همانند درب بای پس، این درب نیز برای فضاهای کوچک مناسب است و تفاوت آن در ابعاد موجودی است . درب ریلی پاکت میتواند ابعاد کوچکتری داشته باشد. چرا که این درب فاقد لولا است و سیستم عملکرد آن با حرکت بر روی ریل، در داخل دیوار است.

ددرب کشویی Bi-Fold یا تاشو :

درب تاشو ریلی نداشته و از چند بخش با قابلیت جمع شدن تشکیل شده است. همین امر سبب شده است که در مقایسه با درب لولاخور، نیاز به فضای بازشوی کمتری داشته باشد. این درب ها برای اجرا و نصب نیاز به عرض کمی دارند.

درب های فرانسوی کشویی :

درب ریلی فرانسوی درب های دو لنگه ای هستند که به عنوان درب داخلی همانند درب ورودی مورد استقاده قرار می گیرند. غالبا در طراحی درب فرانسوی ریلی از چندین پنل و جنس شیشه استفاده میشود. برای محافظ شیشه و فرم آن نیز از جنس های متنوعی از جمله آلومنیوم، چوب و … استفاده میشود .

درب های آکاردئونی :

یکی از ارزانترین درب کشویی، درب آکاردئونی است. از خصوصیات بارز این درب این است که همانند ساز آکاردئون باز و بسته شده و کمترین فضا را برای اجرا و نصب اشغال میکند و با انتخاب این درب بهترین بهینه سازی از فضا صورت خواهد گرفت.

جنس انواع متنوع درب کشویی :

جنس درب ریلی باید با محیط شما هارمونی داشته باشد. این هماهنگی در بهتر جلوه دادن نما داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است . از محبوب ترین جنس درب کشویی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

جنس چوب :

از جمله کاربردی ترین و بهترین متریال برای انواع دربهای ریلی چوب می باشد. درب ریلی چوبی حس کلاسیک، زیبایی و نوستالژی را به محیط القا کرده و از مزایای آن میتوان به مقاومت و ماندگاری بالا آن در محیط های داخلی اشاره نمود و نگهداری از این جنس نیز بسیار آسان است.

جنس فایبرگلاس :

تشابه ظاهری این جنس بسیار مشابه چوب است. از مزایای درب کشویی فایبر گلاس میتوان به زیبایی در کنار قیمت مقرون به صرفه آن نام برد و علاوه بر آن میتوان به بهینه سازی انرژی و مقاومت بالا در برابر تغییرات آب و هوایی اشاره نمود

در مقاله بعد نیز همراه ما باشید تا در ادامه بیشتر با جنس های متنوع دربهای ریلی آشنا شویم.